Role of Women in Society
TypographyMeltem Arikan

 

English Below and At This Link

 

Dijitalleşen bir çağa geçiş ile birlikte alışkanlıklarımız, ifade biçimlerimiz,iletişim kurma araçlarımız da değişiyor, gelişiyor. Sosyal medya bu anlamda hayatımızdaki en belirgin yeniliklerden biri. Özellikle twitter sosyal medyada en aktif kullanıma izin veren araç diyebiliriz. Twitter'ı aktif kullanan kişiler için de Sawhorse Media organizasyonuyla üç yıldan beri dünya çapında bir ödül düzenleniyor. Ödülün sloganı ise şu: “Hollywood'un Oscar'ı, Broadway'in Tony'si varsa Twitter'ın da Shorty Awards'ı var”.

 

Bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilecek ödüllerde “Yazar” kategorisinde ilk kez bir Türk yazar da var. Meltem Arıkan, twitter'daki aktif kullanıcı profili sebebiyle en iyi yazar olmaya aday oldu. Üstelik adaylığı dünya çapındaki takipçilerinin önermesiyle gerçekleşti.

 

Çeşitli kategoriler arasında en çok oy alan isimlerin seçildiği ödüllerde oy kullanmaksa oldukça basit. http://shortyawards.com/MeltemArikan adresine girip  sayfada yer alan oy verme kutusunda adaylığını destekleme sebebinizi en fazla 140 karakterle anlatıyorsunuz. Ayrıntılı ya da süslü cümleler yazmanıza gerek yok, sadece “yazdıklarını seviyorum, kitaplarını beğeniyorum ya da onu destekliyorum” gibi basit cümleler yazmanız da yeterli. Conan O'Brien, Cory Booker, Sesame Street's Grover, Suze Orman, Ted Leo, Neil Patrick Harris bugüne kadar ödül kazananlardan bazıları.

 

Bizimde aday olan bir Türk yazarımız var madem, hadi onu en iyi yazar yapalım! 17 Şubat 2012 tarihine kadar dileğiniz kadar oy verebilirsiniz. Lütfen oy vermeyi ihmal etmeyelim, kendi başarılarımıza sahip çıkalım.

 

English

The only Turkish author nominated for Social Media Awards

While transiting to a digital age, our habits, forms of expression,  and communication tools are also changing and progressing. In this sense, social media is one of the most significant novelties in our lives. Especially Twitter, we can say, is the most available tool which allows active use. For the last three years, a worldwide award is organized by Sawhorse Media for active Twitter users. The slogan of the awards is as follows: “What is Oscar to Hollywood or Tony to Broadway, is Shorty Awards to Twitter”.

 

This year, in the fourth year of the awards, for the first time there is also a Turkish author among nominees. Meltem Arıkan is nominated for the best #author award because of her active user profile on Twitter.  Nomination have also come by the suggestion of her followers from all around the world.

 

In the awards, in which the most voted names among various categories will be chosen, voting is quite simple. When you enter the address http://shortyawards.com/MeltemArikan you can see a voting box, where you will explain the reason why you support her nomination, with a maximum 140 characters. You don’t need to write detailed or elaborate sentences; it would be enough to write simple sentences like “I love her work”, “I like her books” or “I support her”. Conan O'Brien, Cory Booker, Sesame Street's Grover, Suze Orman, Ted Leo, Neil Patrick Harris are some of the previous winners.

 

Now that we have a Turkish author as a nominee for this award, then let’s support her for being the best author! You can vote as much as you can, until 17th of February. Please do not neglect to vote, let’s make a claim to our own achievements.

 

Özlem Özdemir

Özlem Özdemir

@ozlemozdemir

Profession: PR and independent journalist at :Para Magazine, Milliyet Sanat Magazine, Tiyatro Tiyatro Magazine,Akşam Newspaper,Touch İstanbul Magazine,Remzi Kitap

İstanbul · http://ozdemirozlem.blogspot.com

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Jung for Laymen

Sign up via our free email subscription service to receive notifications when new information is available.